Zásady tvarování a prořezávání dřevin

Prořezávání a tvarování dřevin se není třeba bát, ačkoli se těmto úkonům většina zahradníků a pěstitelů raději vyhýbá. Strach z neznámého, v tomto případě z činnosti, kterou jste dosud třeba ještě nevykonávali anebo ji řešili pouze sporadicky, lze odbourat jedině vlastními zkušenostmi.

Zásady tvarování a prořezávání dřevin
Zásady tvarování a prořezávání dřevin (Zdroj: Shutterstock)

Protože pouhé sezení a přemýšlení nad střihem a tvarováním dřevin vám zkušenosti nezajistí, jednoho dne přijde čas, kdy budete muset vzít do rukou zahradnické nůžky a pustit se do toho. A i když se třeba dopustíte nějakých chyb, dotkne se to spíše vzhledu rostliny, než aby to byla otázka jejího zahubení. Postupně se střihu naučíte, získáte grif a výsledkem bude působivá zahrada s širokou paletou dřevin, která po několika sezónách ukáže výsledky pečlivého tvarování nebo prořezávání.

Opodstatnění řezu

Důvodů, proč stromy a keře prořezávat, je hned několik. Pokud se hned na prvním místě nachází tvorba květů a následně plodů, hned jako další důvod se nabízí zdraví rostlin, neboť jen prosvětlené, dýchající keře, bez zničených, polámaných větví, bez zbytečných výmladků a nevzhledných pahýlů udržíte v dobré kondici a zdravé po mnoho let. Navíc díky pěknému tvaru rostlin, pečlivě sestřižených na požadovaný vzhled, je už pak mnohem snadnější nenechat je přerůst a příliš rozkošatět.

Omezený počet rostlin k dispozici

Nemusíte se ani příliš obávat toho, že byste museli studovat a zkoušet řez velkého počtu dřevin a stromů, neboť na své zahradě máte jen několik druhů, jejichž střih se bude opakovat a tím dříve se jej naučíte. Navíc ne všechny keře a stromy průklest a řez vyžadují. V tomto směru mají obrovskou výhodu majitelé zahrad osázených jehličnany. Ovšem díky řezu a péči naopak spousta rostlin a dřevin bude vypadat mnohem lépe, kupříkladu hortenzie. Je dobré vědět předem, které ze stromů na vaší zahradě neobráží ze starého dřeva, například je to cypřišek Lawsonův (Chamaeciparis lawsoniana), abyste jej ponechali růst a při průklestu se omezili jen na úpravu velikosti koruny a lehké doladění tvaru.

Doba zmlazování stromů

Pro každý strom i keř pochopitelně existuje nejvhodnější období pro jeho řez, průklest a zmlazování. Uprostřed zimy, až do doby před začátkem růstu, můžeme zmlazovat břízu (Betula), vrbu (Salix), jírovec (Aesculus), javor (Acer), ořešák (Juglans) a jehličnany. Kdykoli v průběhu roku, ovšem s výjimkou jarního období, se provádí zmlazovací řez u buku (Fagus), dubu (Quercus), lípy (Tilia), habru (Carpinus). Okrasné slivoně a třešně, které se v našich zahradách vyskytují často, se zmlazují přibližně do poloviny léta.

Pozor:

a) Ne všechny stromy snesou silný jednorázový průklest. Ten by je mohl dokonce i zahubit. Proto je lepší takové dřeviny prořezávat několik let jdoucích po sobě, postupně, každý rok vždy menší část. I když takto prořezávaný strom bude sice dočasně vypadat nehezky, nebudete se ale muset obávat o jeho celkovou ztrátu.

b) vzhledem k tomu, že některé stromy mohou být zákonem chráněné neboť jsou již věkovité, může být i jejich zmlazovací řez postižitelný zákonem, pokud je proveden bez  povolení.

 

Publikováno: 30.01.2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Řez ovocných stromů a keřů

Mohlo by vás dále zajímat

Vonné difuzéry

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si vyrobit vonné difuzéry.

Jak si vyrobit šikovné jmenovky na záhony

Jak si vyrobit jmenovky na záhony.

Péče o okrasné dřeviny na jaře

Jak se postarat o okrasné dřeviny?

Na co si dát pozor na zahradě před začátkem jara

V tomto videu se podíváme na tipy, které byste na zahradě neměli opomenout. Máme hned několik připomínek.

Řezání ovocné stěny

Řezání ovocné stěny

Vysokokmenná jabloň / péče o meruňku

O růstu vysokokmenné jabloně a neprořezávání meruněk.

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.